Artyści

ANDRE WASHINGTON

Piosenkarz, kompozytor, muzyk, producent, aktor i były członek  grupy All-4-One, która zdobyła Grammy Award.  Wybitny wokalista soulowy wywodzący się z kościelnej tradycji Gospel. Jako solista od najmłodszych lat odnosił sukcesy z zespołami gospelowymi, jest jednak także rozchwytywany jako członek chórków. W tej roli występował z najwybitniejszymi gwiazdami – m.in. Beyonce Knowles, John Legend, Common, John Mayer, Aretha Franklin, Faith Evans, Natalie Cole, Mariah Carey. Ostatnim jego sukcesem jest występ z Beyonce podczas gali rozdania nagród Grammy. W Polsce zawitał w 2016r. w projekcie RADIOSTATIK autorstwa pianisty i kompozytora Michała Wróblewskiego (prod. Russell Elevado), m .in. występując na największych polskich festiwalach jazzowych oraz w Studiu im. Agnieszki Osieckiej Polskiego Radia Trójka.

Aktualnie AnDre pracuje nad promocją swojego pierwszego solowego albumu „First Look”.

BECCA STEVENS

Becca Stevens to pochodząca z Karoliny Północnej, a obecnie mieszkająca na Brooklynie piosenkarka, kompozytorka i multiinstrumentalistka.  Gra na gitarze, ukulele i charango.

The New York Times, opisał ją jako „najlepiej strzeżoną tajemnicę” i „efektownie absorbującą.” W swojej twórczości Stevens wiąże elementy popu , indie-rocka, jazzu oraz folkloru.

 

CHARLES ALTURA

Charles Altura jest nominowanym do Grammy młodym gitarzystą jazzowym.

Po ukończeniu Stanford University szybko wypracował własne brzmienie stając się nowym gitarowym głosem w świecie jazzu.

Występował i nagrywał z takimi artystami jak: Chick Corea, Terence Blanchard, Tigran Hamasyan, Tom Harrell, Stanley Clarke (włączając w to album The Stanley Clarke Band, który w 2011 zdobył nagrodę Grammy), Ambrose Akinmusire, Aaron Parks, Dayna Stephens, Thundercat, and Ravi Coltrane i innymi.

Altura jest liderem własnego zespołu, a jego debiutancki album zostanie wydany w przyszłym roku.

 

 

CHINA MOSES

China Moses wokalistka jazzowa, r’n’b, soulowa i popowa. Muzyką i teatrem przesiąkła już jako dziecko. W wieku 16 lat wydała swój pierwszy singiel Time, a niedługo później albumy : ”China” (1997), “On Tourne en Rond” (2000) oraz “Good Lovin’ ” (2004), które uczyniły ją rozpoznawalną siłą francuskiej sceny popowo-soulowej i przyczyniły do współpracy z takimi artystami jak Guru, DJ Mehdi, Karriem Riggins,Meshell Ndegeocello, Anthony Marshall and sound engineer Bob Power.

Po nawiązaniu współpracy z pianistą Raphael’em Lemonnier w 2009 ukazał się jej kolejny album “This One’s For Dinah” w hołdzie ich wspólnej idolce Dinah Washington. Kontynuując wspólną pracę w 2012 nagrali album “Crazy Blues” będący hołdem dla wielkich kobiet blues’a i soulu.

China Moses jest również prezenterką radiową i telewizyjna, modelką i aktorką.

DANA HAWKINS

Dana Hawkins – perkusista, absolwent słynnej Berklee School Of Music w Bostonie. Wkrótce po zakończeniu studiów Dana ruszył w trasę z legendarną wokalistką i basistką Meshell Ndegeocello. Wkrótce potem współpracował z innymi znakomitymi osobistościami świata jazzu – takimi jak: Jack DeJohnette, Stanley Clarke, Meshell Ndegeocello, Esperanza Spalding, Eldar Djangirov, Estelle, Dr. Lonnie Smith, Jeremy Pelt, Esperanza Spalding, Marcus Strickland, Jacque Schwartz-Bart, Ada Rovatti. Dana uznawany jest za jednego z najgenialniejszych perkusistów młodej nowojorskiej sceny.

 

DAVID HELBOCK

Dwie nagrody oraz nagroda publiczności podczas największego na świecie konkursu solowych pianistów jazzowych na Jazzfestival Montreux, wiele entuzjastycznych, międzynarodowych opinii na temat jego płyt, a także najważniejsza nagroda w Austrii w 2011 – „Outstanding Artist Award” – David Helbock, pianista pochodzący z małej wioski w Austrii o nazwie Koblach, i bez wątpienia robiący wielką międzynarodową karierę muzyczną.

Helbock jest nie tylko świetnym pianistą, jest on również myślicielem indywidualistą, który do swoich projektów inwestuje nie tylko zręczność, ale także spore ilości aktywności mózgu.

Studiował w Konserwatorium Feldkirch z prof Ferenc Bognárem, które ukończył w 2005 z „celującym” poziomem występów scenicznych. Od 2000 roku pobierał lekcje u nowojorskiego pianisty jazzowego Petera Madsena, który stał się jego nauczycielem, mentorem i przyjacielem.

 

DEE DEE BRIDGEWATER

Dee Dee Bridgewater jest rozpoznawana jako bardzo kreatywna siła w świecie jazzu.
Uhonorowana międzynarodowymi nagrodami oraz trzema nagrodami Grammy.

Dee Dee miała swój fenomenalny debiut w Nowym Jorku w 1970 roku jako wokalista dla zespołu kierowanego przez Thad Jones i Mel Lewis, jednej z najznakomitszych ówczesnych orkiestr jazzowych. Te nowojorskie lata odznaczyły wczesną karierę poprzez koncerty i nagrania z takimi gigantami jak Sonny Rollins, Dizzy Gillespie, Dexter Gordon, Max Roach i Roland Kirk i bogate doświadczenia z Normanem Connors, Stanley Clarke i Franka Fostera podczas pracy przy projekcie „Loud Minority.”

Występy sceniczne, opierające się w równym stopniu na grze aktorskiej, jak i na śpiewie, takie jak: Sophisticated Ladies, Cosmopolitan Greetings, Black Ballad, Carmen Jazz oraz musicalu Cabaret (jako pierwsza czarnoskóra aktorka w obsadzie jako Sally Bowles), zasłużnie zdobyła reputację wytrawnego artysty.

 

DR JOHN AND THE NITE TRIPPERS

Legendarny Dr John jest 6-krotnym zdobywcą nagrody Grammy oraz honorowym członkiem Rock & Roll Hall of Fame. Znany na całym świecie jako ucieleśnienie muzyki Nowego Orleanu, dr John jest międzynarodową ikoną kultury. Jego kariera rozpoczęła się w 1950 roku, kiedy pisał i grał jedne z najlepszych nagrań, by wyjść z jego rodzinnego miasta, w tym nagrań wykonanych przez Professor Longhair, Art Neville, Joe Tex i Frankie Ford.

W 1960 roku Dr John udał się do Los Angeles grając jako muzyk sesyjny na albumach Sonny i Cher, Van Morrisona, Arethy Franklin i The Rolling Stones. Równocześnie rozpoczął karierę solową, rozwijając  mistyczną personę dra Johna  Night Tripper. Na albumie „Gris-Gris” z 1968 przedstawił swoją własną mieszankę voodoo mistycyzmu, funk, rhythm & bluesa i psychodelicznego rocka, w którą wplótł  swoje nowoorleańskie korzenie.

 

FABIAN ALMAZAN

Nominowany w 2016 roku do nagrody Grammy za pracę nad albumem „Breathless” Terence’a Blancharda, pianista i kompozytor Fabian Almazan odnalazł swoje muzyczne korzenie już jako dziecko w swojej ojczystej Hawanie, gdzie po raz pierwszy zaangażował się w tradycyjny fortepian klasyczny.

W wieku 9 lat wraz z rodziną przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie uczył się gry na fortepianie w New World School of the Arts High School w Miami, Floryda, a następnie w Manhattan School of Music w Nowym Jorku, gdzie otrzymał tytuł magistra. Jego twórczość jest płynną fuzją kultur, stylów muzycznych i inspiracji, których czerpie podczas swoich rozlicznych podróży.

Opisując Fabiana słowami Ternce’a Blancharda: „To ktoś, kto bierze wszystkie swoje  doświadczenia z całego świata i różnych form muzyki i wykorzystuje je, aby stworzyć coś wyjątkowego.”

W 2011 wydał swój debiutancki album „Personalities”, a w 2014 album „Rhizome” wydany w prestiżowej wytwórni Blue Note.

W 2014 Almazan został ogłoszony przez Downbeat Magazine – Rising Piano Star.  Otrzymał m.in. nagrodę  Cintas Foundation 2010/11 Brandon Fradd Award w komponowanie muzyki, przyznawaną kubańskim artystom, którzy odgrywają znaczącą rolę w rozwoju kubańskiego dziedzictwa kulturowego.

GRZEGORZ NAGÓRSKI

Grzegorz Nagórski – puzonista jazzowy, kompozytor i „euphonista”. Jego profesjonalny debiut miał miejsce na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 1982 r. wraz z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W latach 1990 i 1995 studiował i koncertował w Miami i Nowym Jorku. Współpracował m. In. Z: Ira Sullivan’em i Outer Continental Quintet, Ray Charles, Tito Puente, Joe Henderson, Jimmy Heath, Michael Brecker, Maria Schneider, Phil Woods, Slide Hampton, Arturo Sandoval, Charlie Persip Super Big Band ", John Fedchock i Red Rodney. Bob Brookmeyer, Billy Harper, Robert Majewski, Piotr Wojtasik, Claus Raible Joris Teepe, Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Adam Pierończyk Kuby Stankiewicza, Joe Lovano, Maria Schneider.

Wielokrotnie nominowany i zdobywca nagrody FRYDERYK w 2009 r. Grzegorz Nagórski w swym dorobku ma około 40 albumów, w tym jego autorskie: „Dedication” oraz „Over And Over”. Od 1996 r. wybierany jest najlepszym polskim puzonistą jazzowym w ankiecie Jazz Top europejskiego magazynu Jazz Forum.

 

ITAMAR BOROCHOV

Itamar Borochow, trębacz i kompozytor,  łączy dolny Manhattan z Afryką Północną,  współczesny Izrael i starożytną Bucharę, celebruje ślady boskości, które odnajduje w eleganckim wyrafinowaniu, tradycji Bliskiego Wschodu i Downhome blues. Borochov przynosi ze sobą unikalne brzmienie, dokądkolwiek idzie. Głęboko zanurzony w tradycji jazzowej, Borochov poszukuje osobistych korzeni, co powoduje coraz silniejszą miłość do arabskich i panafrykańskich wrażliwości muzycznych – naturalną paletę dla trębacza-kompozytora wychowanego w Jaffie, mieście muzułmańsko-żydowsko-chrześcijańsko zintegrowanym.

Po współpracy z legendarnymi artystami jak Curtis Fuller i Candido Camero, i po wykonaniu aranży pracy przy projekcie Yemen Blues, Borochov ruszył własną drogą.

Jego debiutancki album Outset (2014) został włączony do listy Best of New York City Jazz Record 2014, a jego kolejny album Boomerang został wybrany jako „objawienie miesiąca” na Jazz Magazine. Publiczność na całym świecie spływa na jego inspirujące brzmienia i wirtuozowskie wypowiedzi.

 

 

JAMES CARTER

James Carter jest jednym z największych i najbardziej podziwianych saksofonistów swojego pokolenia, zdobywającym uznanie za jego rolę w napędzaniu jazzu pełną parą w przyszłość przez ostatnie dwadzieścia pięć lat. Jego muzyka jest napędzana głębokim szacunkiem i wręcz intymną znajomością tradycji jazzowej.

Urodzony w Detroit, w stanie Michigan, w 1969 roku, James Carter zaczął grać na saksofonie w wieku 11 lat. Pierwszy nagranie odbył się w 1986 roku z detroickim zespołem studentów, a do 1991 roku nagrał z legendarnym trębaczem Lesterem Bowie na albumie The Organizer i przyczynił się do zbierania The Tough Young Tenors.

Opanowanie rodzinę instrumentów dętych drewnianych, od  saksofonu sopranino poprzez kontrabasowy,  kontrabasu i klarnet basowy, James Carter zafascynował świat jazzu po przybyciu do Nowego Jorku w 1988 roku, aby zagrać pod patronatem Lestera Bowie.

Jego debiut nagranie, JC on The Set, wydane w Japonii, gdy Carter miał zaledwie 23 lat, zwiastowało nadejście ważnej i potężnej nowej muzycznej siły na scenie jazzowej.

 

 

KOCIN KOCIŃSKI TRIO

Kocin Kociński Trio – trio jazzowe, które powstało w 2011 roku. Repertuar zespołu to przede wszystkim kompozycje saksofonisty Macieja „Kocina” Kocińskiego. W styczniu 2013 roku nakładem wytwórni Allegro Records ukazał się pierwszy album zespołu zatytułowany „Proverbs 3:5”, na którym gościnnie wystąpili Kuba Badach i Patrick Jiya. Dzięki temu albumowi Maciej „Kocin” Kociński w 2014 roku został nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyki w kategorii debiut jazzowy. Muzycy Kocin Kociński Trio wraz z pianistą Krzysztofem Dysem współtworzą także kwartet Soundcheck, z którym stale koncertują. Wspólnie zdobywali nagrody na krajowych i zagranicznych konkursach jazzowych. W tym składzie nagrali kilka bardzo dobrze przyjętych w Polsce i za granicą albumów. W 2011 roku Maciej „Kocin” Kociński został nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyki w kategorii jazzowy kompozytor roku za album „Soundcheck III druglum”, a w 2012 roku w tej samej kategorii za album „Marysia – wiersze z Kazachstanu”.

Skład zespołu:
Maciej „Kocin” Kociński – saksofony, ewi, elektronika
Andrzej Święs – kontrabas, gitara basowa
Krzysztof Szmańda – perkusja, instrumenty perkusyjne

 

 

 

PAWEŁ TOMASZEWSKI

Paweł Tomaszewski absolwent Wydziału Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu – kierunek Jazz i Muzyka Estradowa, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2013 roku uzyskał w AM w Katowicach stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, specjalność fortepian.

W 2009 roku uczestniczył jako pianista w nagraniu płyty Kwartetu Grzegorza Nagórskiego, która otrzymała prestiżową nagrodę – Fryderyk‘ 2009 za Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku.

Następujące płyty z jego udziałem nominowane były do nagrody ”Fryderyki“:
Grzegorz Nagorski Quartet „Over and Over“ – Jazzowy Album Roku
Marta Król „The First Look“ – Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku
Przemysław Florczak Quartet „Image Of My Personality“ – Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku

 

 

 

 

PAWEŁ DOBROWOLSKI

Paweł Dobrowolski absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie perkusji prof. Adama Buczka w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Miał okazję występować i współpracować z takimi artystami jak:
Anna Maria Jopek, Nigel Kennedy, Terence Blanchard, Randy Brecker, Richard Bona, Dhafer Youssef, Mino Cinelu, Jeff Beck, Gonzalo Rubalcaba, Gil Goldstein, Makoto Ozone, NDR Big Band, Maria Schneider Jazz Orchestra, Jacques Schwarz-Bart, Gordon Haskell, Brad Terry, SBB, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski, oraz wieloma innymi.

Laureat nagrody Akademii Fonograficznej – Fryderyk 2006 w kategorii najlepszy album-muzyka jazzowa za udział w płycie „Assymetry“ Zbigniewa Namysłowskiego.

 

RAASHAN AHMAD

Raashan Ahmad jest raperem, producentem, DJ’em i właścicielem znanej metki z kwitnącą karierą artysty Hip Hop. Zdobył pozytywne komentarze krytyków z całego świata w prasie takiej jak: XXL, World Wide Awards Gilesa Petersona, France 24, Urb, Rolling Stone etc …

Solowe albumy Rashana – „Push”, „For What You’ve Lost” i „Ceremony”,  jak również album nagrany z jego zespołem Crown City Rockers, przykuły światową uwagę, a także przyniosły mu podziw fanów, Niezmiennie, gorączkowo koncertuje zarówno solo, jak i z różnymi zespołami i orkiestrami po Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Japonii oraz Australii. Trasa objęła w sumie ponad 35 krajach na sześciu kontynentach.

 

 

RGG

RGG /RGG & ANDY SHEPPARD/RGG & VERNERI POHJOLA/RGG & EVAN PARKER/TOMASZ STAŃKO BAND

*RGG* – trio fortepianowe, powstałe w 2001 roku. Zespół tworzą pianista Łukasz Ojdana, kontrabasista Maciej Garbowski i perkusista Krzysztof Gradziuk. Dyskografia zespołu liczy 7 autorskich albumów. Ostatnia płyta tria „Aura” ukazała się w 2015 roku nakładem prestiżowej, amerykańskiej oficyny wydawniczej OKeh Records.
Zaproszenie do współpracy przez Tomasza Stańko, kolaboracja z Evanem Parkerem, Vernerim Pohjola i Andy Sheppardem stanowi o tym, że mamy do czynienia z triem, które coraz śmielej daje o sobie znać na arenie międzynarodowej, prezentując bezkompromisową wizję twórczości, interesującą dla artystów światowego formatu, którzy z entuzjazmem zapraszają trzech muzyków do zespołów, które prowadzą.

Tomasz Stańko: „ Młodzi są fantastyczni.(…) Razem tworzą zespół, który w wykonywaniu jazzu nie ma sobie równych, dlatego zamierzam z nimi zagrać jeszcze nie jeden solowy projekt” (Gazeta Wyborcza)*

SOUND CHECK

Zespół istnieje od 2002 roku. Jego repertuar to przede wszystkim kompozycje saksofonisty Macieja „Kocina” Kocińskiego, ale także pozostałych członków grupy.

Wszechstronne wykształcenie, spore doświadczenie, szerokie muzyczne zainteresowania sprawiły, że muzycy wypracowali indywidualny styl i brzmienie. Do tej pory muzycy współpracowali z takimi artystami jak: Zbigniew Namysłowski, Adam Pierończyk, Kuba Stankiewicz, Grzegorz Nagórski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Artur Dutkiewicz, Joachim Mencel, Piotr Żaczek, Jacek Kochan, Oleg Kireyev, George Garzone, Lee Konitz, Frank Parker, Maria Schneider, Kuba Badach, Krzysztof Herdzin, Ewa Bem.

Zespół ma na swym koncie cztery autorskie płyty, które otrzymały bardzo pozytywne recenzje w wielu krajach EUROPY. Są to kolejno : Soundcheck I (2005), Soundcheck II (2007), Soundcheck III Druglum (2010) oraz Marysia – wiersze z Kazachstanu. Ponadto w styczniu 2010 roku Magazyn Jazz Forum dołączył płytę Soundcheck – Reperkusje, będącą kompilacją utworów z wszystkich trzech płyt zespołu.

 

 

 

 

TERENCE BLANCHARD

Terence Blanchard trębacz i kompozytor najwyższego jazzowego kunsztu wielokrotnie nagrodzony  Grammy. Rozpoczął karierę solową w 1991 roku, przemierzając wiele muzycznych ścieżek, dostarczając śmiałego i wyzywającego materiału.
Terence, będący niegdyś członkiem szkoły jazzowej Art Blakey’s Jazz Messengers, stał się mentorem dla kilku muzyków takich jak: Lionel Loueke, Aaron Parks, Kendrick Scott, Fabian Almazan) grających w jego zespołach, którzy rozpoczęli znaczące kariery nagrywając własne albumy.
Terence Blanchard nagrał jak dotąd ponad 30 albumów, skomponował ponad 50 ścieżek dźwiękowych, a w 2013 roku, zadebiutował jazzową operą Champion.

Jego najnowszy album Breathless (Blue Note), nagrany z nowym kwintetem E-Collective to fuzja strefy groove i rytmów funk z jazzową formą AABA oraz rozszerzonym solo.

 

 

 

 

QUIANA LYNELL

Quiana Lynell jest w stanie wykorzystać swój głos jako prawdziwy instrument i wykonywać różne gatunki muzyki z precyzją i niezwykłą poprawnością. Każdy jej występ owocuje entuzjastycznymi recenzjami. Na scenie pojawia się nie tylko w roli wokalistki, ale również jako aranżer, bandleader i autor tekstów piosenek. W drodze do kariery dzieliła scenę z artystami takimi jak: Herlin Riley, Roderick Paulin, Don Vappie, Mitchell Player. W maju 2017 roku wystąpiła wspólnie z Terencem Blanchardem i Adamem Sztabą podczas koncertu The Movie Music of Spike Lee & Terence Blanchard. Lynell występowała z Orkiestrą Symfoniczną Baton Rouge jako czołowy sopran, wykorzystując klasyczną stronę swojego głosu, ale również na festiwalu Jazz & Heritage w Nowym Orleanie, prezentując tradycyjną muzykę jazzową. Miłość Quiany do muzyki przenosi się na wszystkie interakcje jej życia. Kiedy Lynell przejmuje scenę, kieruje słuchaczy w podróż, w której „jazz zderza się z duszą”, pozwalając najprostszym melodiom dotrzeć do słuchacza.

Lynell tworzy środowisko, w którym miłość jest najważniejsza, podkreślając wagę własnej wartości i szacunku poprzez swoją muzykę.