Wydarzenia

FEELX NOWOWIEJSKI

19 czerwca, z okazji 140 rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego na deskach teatru im. Juliusza Osterwy odbędzie się premiera spektaklu pt. FEELX NOWOWIEJSKI w reżyserii Bartosza Bandury.

„Znajomość życia i twórczości Feliksa Nowowiejskiego ciągle jest niedostateczna. Nawet świat artystyczny nie zna całokształtu twórczości i nie potrafi się do niej ustosunkować. Dziś tylko nieliczni wiedzą, że kompozytor jest autorem Roty.” Takimi słowami Jan Boehm recenzuje w 1968 roku książkę pt. Dookoła Kompozytora. Wspomnienia o ojcu autorstwa Kazimierza Nowowiejskiego, syna wielkiego mistrza. Od tamtego czasu niewiele się zmieniło. Dziś mało kto sięga do twórczości kompozytora czy interesuje się jego dziełami. Każda próba wypełnienia istniejących braków w tym zakresie jest słuszna i wskazana. Jak skutecznie znaleźć odbiorcę i wciągnąć go w świat Feliksa Nowowiejskiego? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest projekt pt. FEELX NOWOWIEJSKI.

Jedyny w swoim rodzaju performance, który ma na celu zarysowanie sylwetki artysty w dzisiejszym świecie, w realiach jakże odmiennych do tych, kiedy żył i komponował. Fragmenty utworów czy zapisów nutowych stanowią inspirację do procesu twórczego nad widowiskiem. Abstrakcja dźwięków Feliksa Nowowiejskiego jest wyrażona za pomocą ruchu i słowa. Artyści występujący w wydarzeniu – aktorzy, tancerze, muzycy – skupiają się w pełni na wszystkim, co znajduje się „między nutami” czyli na tym, co niewypowiedziane. Proponujemy świat obrazów, ulotność i chwilowość. Świat, w którym muzyka i dźwięk na żywo stanowi punkt wyjścia do działania i otwiera spektrum możliwości – zarówno dla artysty, jak i widza. Taniec, ruch, słowo i dźwięk stworzą niesamowite połączenie oraz wydobędą smak minionej epoki we współczesnej interpretacji. Tak dziś widzimy dorobek artystyczny Feliksa Nowowiejskiego. Dorobek bogaty, ale jakby nagle urwany. FEELX NOWOWIEJSKI jest próbą dopowiedzenia tego, czego nie zdążył za życia zapisać kompozytor.

Bartosz Bandura

reżyser

Spektakl „FEELX NOWOWIEJSKI” ma charakter edukacyjny. Swoją treścią, opartą o życiorys Feliksa Nowowiejskiego, obejmuje problem wzrostu znaczenia obrazu nad słowem pisanym, traktowanym, szczególnie przez młode pokolenie, jako archaiczny sposób przekazywania informacji. Istotnym elementem spektaklu jest również, zmieniająca się w zależności od pokolenia, definicja patriotyzmu, która ewoluuje w zależności od sytuacji politycznej charakterystycznej dla różnych epok.

Doświadczenie i entuzjazm osób zaangażowanych w przygotowanie i realizację projektu jest gwarantem jego najwyższego poziomu merytorycznego i artystycznego.

Reżyserem przedstawienia jest Bartosz Bandura, absolwent Wydziału Teatru Tańca krakowskiej PWST, aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie, tancerz, a także, z zamiłowania, DJ.

Aranżacją muzyczną zajął się Marek Zalewski, nauczyciel Szkoły Muzycznej I stopnia im. W.J.Ciesielskiego w Gorzowie Wlkp, który wielokrotnie podczas swojej pracy zawodowej komponował i aranżował muzykę do spektakli teatralnych.

Scenografię tworzy Natalia Kołodziej, charakteryzująca się nowatorskim spojrzeniem na teatralny rekwizyt.

Do grona artystów biorących udział w przedstawieniu dołączyli:
Aktorzy: Bartosz Bandura, Artur Nełkowski i Beata Chorążykiewicz – aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.
Tancerze: Katarzyna Kaliciak, Piotr Suchocki, Kamil Wesołowski
Muzycy: Marek Zalewski, Arkadiusz Malinowski, Mariusz Lipiński, Daniel Maternik.
Grafika: Małgorzata Staniszewska.
Wsparcie IT: Patryk Olejniczak.

Druga odsłona spektaklu odbędzie się 6 listopada 2017.

Zadanie dofinansowano z budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego

Szanowni Państwo,

W imieniu stowarzyszenia Sengus pragniemy z całego serca przeprosić za wszelkie niedogodności związane z odwołaniem koncertu. Mimo że na obecną sytuację złożyło się wiele czynników niezależnych od nas, bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność.

Równocześnie pragniemy Państwa zapewnić, że nie ustajemy w staraniach, by koncert odbył się w późniejszyn terminie, ponieważ nie chcemy zawieść podopiecznych Fundacji i wszystkich, którzy zdecydowali się wesprzeć naszą inicjatywę. Obecnie ustalamy nowy termin koncertu, o czym bedziemy Państwa informować na stronie erecords.pl oraz naszym profilu na facebook’u.

31 maja 2017, Sala Ziemi MTP, godz. 19:00

Koncert muzyki kubańskiej, w aranżacji na polsko-kubański zespół i orkiestrę symfoniczną, w wykonaniu JOSE TORRES & HAVANA DREAMS z towarzyszeniem COOPERATE ORCHESTRA pod dyrekcją MONIKI WOLIŃSKIEJ oraz UNIATOWSKI METAMORPHOSIS kompozycje o baśniowo-filmowym klimacie, połączone z nutami jazzu.

Wspaniała muzyka i szczytny cel!
Dochód z koncertu zostanie przekazany na rzecz Fundacji Mam Marzenie.

Zapraszamy!

Sponsorzy główni

Pozostali sponsorzy i partnerzy

Media

Partnerzy honorowi

a także Senator Jadwiga Rotnicka, Senator Piotr Florek oraz Poseł Waldy Dzikowski